Profil przyrodniczy

Żyjemy coraz szybciej. Pośpiech udziela się również naszym dzieciom i dlatego próbujemy na przekór wszystkiemu dać im szansę na zatrzymanie, choćby na chwilkę.

Zwiększenie ilości zajęć związanych z edukacją przyrodniczą to właśnie nasza propozycja na codzienną gonitwę zajęciową, w którą staramy się nie wpaść. Doceniamy atrakcyjność zajęć dostępnych dla naszych dzieci w przedszkolu jak i poza nim, ale próbujemy stworzyć im także możliwość odkrycia sfery coraz bardziej zaniedbywanej – kontaktu z przyrodą. Dlatego – regularnie jeździmy na wycieczki do lasu. A tam.....

„Leśna dróżka już od rana jest ogromnie uczęszczana (....). Biegną sarny i wiewiórki, zając chyżo zbiega z górki, przelatują ptaków stada, lisek się ostrożnie skrada, nawet jeż i dwa ślimaki powolutku suną w krzaki”

{gallery}galerie/2013/01-03_w_lesie{/gallery}

Przedszkolaki wyposażone w lornetki i lupy uczą się rozpoznawać rośliny, ptaki, ślady zwierząt. Mają czas na tropienie leśnych żuków, zrywanie szczawiku zajęczego, dowiadywanie się, że obok parzącej pokrzywy zawsze znajdziemy babkę lancetowatą, która uśmierzy pokrzywowy ból. Leśne wycieczki pozwalają odkryć elemelkowym przedszkolakom wiele tajemnic przyrody nieznanych mieszczuchom. Nie dążymy jednak do wychowanie armii survivalowych twardzieli a ludzi lubiących i szukających kontaktu z przyrodą.

Poza wycieczkami ciekawość przyrodniczą rozbudzamy przez wizyty zwierząt w przedszkolu. Poza środowymi przejażdżkami na kucykach w ramach Akademii Przyrody odwiedziły nas już jeże, szczury, koza, świnia, patyczaki i wielu innych gości. 

Jeździmy na wiejską farmę, na której sadzimy i zbieramy ziemniaki, kisimy kapustę, karmimy owce i kozy oraz sprawdzamy, czy kura zielononóżka ma rzeczywiście zielone nogi… tak – od spodu. 

Wiele tematów z edukacji przyrodniczej i ekologicznej wplatamy w miesięczne  plany pracy w poszczególnych grupach wiekowych, na podstawie których w zależności od pory roku dzieci podejmują się różnych zadań – sadzą drzewa, obserwują kolonię mrówek, prenumeruję czasopisma przyrodnicze, zakładają kąciki przyrody. 

{gallery}galerie/przyroda{/gallery}

Z przyrody zaczerpnęliśmy również inspiracje dla nazw grup w naszym przedszkolu: najmłodsze są Wróbelki, starsze to ruchliwe Jaskółki i rozśpiewane Słowiki a najstarsze, to mądre i przygotowujące się do wyfrunięcia z naszego gniazda w daleki, szkolny świat – Orły i Sowy.

 

Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2013 - Wróbelek Elemelek
Wykonanie: ASGARD Projekt: combinat.net

Przedszkole działa od 2002r. Wpis w Ewidencji Placówek Niepublicznych - nr 77/PN/03 [2]